Posted on

How much does a raw cbd oil sell for

How Much Does Pure CBD Cost?

Pure CBD tends to cost less than other forms of CBD. Although prices vary by brand, pure CBD powder costs anywhere from $0.003 to over $0.06 per mg of CBD. This means you can buy it for a cost of less than one cent per mg — an excellent deal!

That’s why pure CBD is far and away the cheapest way to use CBD. But why is it so cheap? And which brand offers the best combination of price and quality?

Here’s what you need to know about buying affordable, pure CBD.

Table of Contents

Pure CBD Prices

Tier Price per mg Price per Gram (1000 mg)
Low (less than 1 cent per mg) $0.003–0.01 $3-10 per gram
Average $0.02–0.05 $20-50 per gram
High $0.06+ $60 per gram

You can use this table as a guideline to figure out whether you’re getting a good deal when buying pure CBD isolate. To figure out the cost per mg of CBD, simply divide the price by the total amount of CBD.

For example, let’s say you found 1 gram (1000 milligrams) of CBD isolate that costs $50. That means one mg costs 50/1000=$0.05. You can now use this number to compare between different CBD isolate products and see if you’re paying a reasonable price.

Note: Keep in mind that buying CBD isolate in bulk (5 grams or more) will always be cheaper than buying only 1 or a few grams.

What is Pure CBD?

Pure CBD is better known as CBD isolate. It comes in the form of a white, crystalline powder that usually contains over 99% CBD and zero THC.

See also  Cbd oil good for penis

CBD isolate is made by separating CBD from all other cannabinoids and compounds naturally present in hemp.

This pure powder can either be used on its own by putting it under the tongue, adding it to foods and beverages, vaping or smoking, or formulated into a wide variety of CBD products, including oils, gummies, vape e-liquids, capsules, topicals, and much more.

It’s very easy to make CBD products by using CBD isolate as it can be infused or blended into virtually anything. For example, pure CBD oils are formulated by combining CBD isolate with a carrier oil like MCT oil or hemp seed oil.

Why is Pure CBD Cheaper?

Pure CBD is cheaper than other CBD products because it contains nothing but CBD so you’re not paying for any other compounds.

By comparison, whole-plant hemp extracts (full-spectrum and broad-spectrum CBD) contain dozens of other cannabinoids, terpenes, flavonoids, amino acids, vitamins, and other natural compounds.

This also means that pure CBD is slightly less effective than whole-plant extracts since it doesn’t benefit from the entourage effect produced by the synergistic relationship between all these compounds (1).

Besides, pure CBD can be sold by itself as a powder. This means you don’t need any other ingredients or special packaging, unlike CBD oil tinctures and other products.

On top of that, pure CBD can be sold in very large amounts — as large as 200 grams. Since buying any sort of item in bulk is cheaper, this is yet another reason why pure CBD costs less than other CBD products.

See also  Best cbd oil for seizures in cats

The bottom line is that pure CBD isolate is cheaper because it’s a raw ingredient.

The Best Pure CBD Isolate — Lazarus Naturals

If you’re interested in buying pure, affordable, high-quality CBD isolate, we highly recommend Lazarus Naturals.

This employee-owned, Oregon-based CBD company is known for its incredible combination of quality, transparency, and low prices.

Lazarus Naturals is one of the only companies selling pure CBD isolate at costs of less than 1 cent per gram. Depending on the size you choose (anywhere from 5 grams to 200 grams), you can get prices ranging from $0.0035–0.007 per mg of CBD.

This CBD is derived from high-quality, organic hemp cultivated in Oregon. Better yet, most of Lazarus Naturals’ hemp is grown on its own farm, which is a rarity in the CBD industry.

The company’s CBD isolate undergoes comprehensive third-party testing confirming its safety and potency.

  • Excellent value ($0.0035–0.007 per mg)
  • Extensive third-party testing
  • Five size options
  • High-quality Oregon hemp source
  • U.S. Hemp Authority-certified
  • Free shipping
  • 98%+ pure CBD, slightly lower than the 99% offered by some other brands

Gleb is a freelance writer from Vancouver, Canada specializing in CBD and cannabis. He’s read thousands of studies on CBD and other supplements, helping him translate complex science into plain language. Gleb has tried and reviewed dozens of CBD brands and products, written third-party testing reports, and knows the CBD industry inside and out. When not writing, he likes to kickbox, travel, and tell everyone how awesome intermittent fasting is.

How much does CBD cost? 856 CBD prices analyzed

CBD Examine analyzed the prices of 856 CBD oils from 263 companies to answer the question, “Are you paying too much for CBD?”

Cost per mg of CBD; 856 CBD Oils

See also  What mg for cbd oil beginner

SANTA CRUZ, Calif. (PRWEB) October 05, 2020

Here is a summary of our key findings. To read the full report and watch the video, see the link below.

  • The average cost per milligram of CBD in 2020 is $0.099 (about 10 cents).
  • Full-spectrum products (products with CBD, THC, and other cannabinoids) are the most expensive, with an average CBD cost per milligram of $0.104.
  • Broad-spectrum products (products with CBD, other cannabinoids, and NO THC) have an average CBD cost per milligram of $0.097.
  • Pure CBD products (CBD isolate, NO THC, and NO other cannabinoids) are cheaper, averaging $0.075 per milligram of CBD.

About CBD Examine: CBD Examine shows consumers what’s inside their CBD products. Our independent lab reports empower consumers with the cannabinoid levels, accuracy, honesty, and value of their CBD products.